Krásný sen končí, Oceláři se loučí po obrovské bitvě

16.01.2018 · Michal Samiec
Krásnou a nervy drásající bitvu viděli diváci ve třinecké Werk areně. Oceláři oplatili hráčům finského týmu porážku 4:2 a po totožném výsledku jako v prvním zápase boj o postup do finále dospěl do prodloužení. V něm branka nepadla a tak rozhodly nájezdy, ve kterých vítězný gól vstřelil Jarkko Immonen.
1/2F, úterý 16.1.2018
Jyväskylä
4:3sn
Třetiny: 1:2, 1:0, 2:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 3. Martin Růžička (Marcinko, Rákos), 26. M. Kovařčík (Chmielewski, Dravecký), 48. D. Musil (M. Kovařčík), 51. O. Kovařčík (Cienciala) – 11. Vainio (J. Immonen), 18. J. Immonen (Hytönen), rozhodující samostatný nájezd J. Immonen. Rozhodčí: M. Andersson, Lemelin – Hynek, Špůr. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 048. Střely na branku: 43:34. Zblokované střely: 17:8. Vhazování: 39:49. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, Linhart, D. Musil, L. Kovář – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Chmielewski, Vlach, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – Hrňa.
JYP Jyväskylä: Olkinuora – Kalteva, Vainio, Kuukka, Mikko Mäenpää, Jaakko Jokinen, Ikonen, Yonkman – Tuppurainen, J. Immonen, Nattinen – O. Louhivaara, Hytönen, Rooba – Turkulainen, Suomela, Puustinen – Kolehmainen, Stråka, Saari.

Oceláři vlétli do odvety semifinále Champions Hockey League s velkou vervou. Chtěli využít nejen výhody domácího kluziště, ale také toho, že finský tým přicestoval do Třince jen zhruba tři hodiny před zápasem a měl tedy v nohách náročné cestování. Třinečtí měli v prvních desítkách sekund několik nebezpečných situací a gólově se prosadili po dvou minutách a sedmi sekundách. Marcinko našel zpoza branky mezi kruhy kanonýra Martina Růžičku, který nekompromisní ránou poslal puk za brankovou čáru. Hosté chytli dech při přesilovce po vyloučení Musila. Od té doby jich byl plný led, dělali zmatek v řadách Ocelářů především svou silnou stránkou – vytrvalým pohybem a neustálým nabízením svých pozic pro kombinaci. Tato změna situace přinesla ovoce poměrně záhy – na konci jedenácté minuty skóroval rychlou a přesnou střelou do růžku Hrubcovy branky Juuso Vainio.

Domácí se mohli vrátit do hry po vyloučení Louhivaary, ale kromě nebezpečné střely Růžičkovy nevytvořily jiné nebezpečí před Olkinuorou v brance Jyväskylä. Před koncem prvním hrací doby dostali ještě jednu početní výhodu taky hosté – vyloučen byl Dravecký a tým JYP tuto svou šanci využil. Po 55 sekundách povolal zpět na led slovenského forvarda zkušený Jarkko Immonen, který vrátil za Hrubce puk po vyraženém pokusu Hytönena.

Do druhé třetiny vstoupili opět aktivněji třinečtí hokejisté. Ti už věděli, že čas hraje do noty hostům a po brankově ztracené první hrací době měli za úkol vstřelit minimálně tři góly. Ve druhé minutě výborně hrající Vlachova formace měla dvě obrovské šance, ve kterých se zjevil Aron Chmielewski a právě centr druhé třinecké pětky. Následovala přesilovka po vyloučení Yonkmana, Třinečtí se drželi v tempu a byť tuto standardní situaci nevyužili, o 22 sekund později se už třinecká aréna radovala. Po obrovském tlaku do brány, který vytvořil zavezením puku Dravecký a střeleckým pokusem Chmielewski, doslova dloubnul puk přes Olkinuorův beton do brány Michal Kovařčík. Hned po vhazování ve středovém kruhu unáhleně rozehrával finský brankář puk tak, že mu do přihrávky šáhl Růžička a kotouč jen tak tak neskončil opět v brance.

Třinečtí nadále pokračovali v útoku. Velké šance měli Michal Kovařčík, který jel v akci dvou proti jednomu s Chmielewskim, vzal šanci na sebe a kotouč skončil pod Olkinuorovými betony, a v přesilovce Milan Doudera, jenž sjel mezi kruhy na Růžičkovu přihrávku. Aktivita JYP se v této části hry omezila pouze na sporadické protiútoky nebo občasné držení puku v útočném pásmu. Jedinou větší šanci si vyrobil ve 37. minutě Puustinen, který si s pukem sjel na kruh na pravém křídle a těsně přestřelil třineckou branku. Oceláři sehráli výbornou druhou třetinu, víc než vyrovnání ze své výrazné aktivity nevytěžili. Před poslední dvacetiminutovkou tak před nimi zůstával úkol vstřelit aspoň o dva góly víc než soupeř.

Úvodu závěrečné hrací doby se nesl ve znamení opatrnější hry, než jakou přinesla prostřední třetina. Hosté si byli vědomi, že musejí hrát aktivněji než ve druhé třetině, kdy byl jednoznačně dominantnějším týmem Třinec. Oceláři se v úvodních minutách závěrečné třetiny nedostávali tak často před Olkinuoru. Jak to v hokeji bývá, trochu jako blesk z čistého nebe zasáhla do vývoje třetí části jedna akce. Musil rychle poslal z obranného pásma puk na Michala Kovařčíka, který objel útočné pásmo a poslal puk do chumlu těl před brankou, kde trajektorii za Olkinuorova záda ještě upravil David Musil, jenž stál na počátku akce.

Třinečtí cítili, že vyrovnání celkového účtu dvojzápasu je blíž, než bylo kdykoliv od poloviny prvního utkání. Stačila jedna branka, která by poslala semifinálovou sérii do prodloužení. Slezané s neutuchajícím nasazením hnali vše před finskou branku. Zhruba jedenáct minut před koncem napálil tyč Lukáš Kovář, hostující tým z Jyväskylä se v této pasáži hry moc přes útočnou modrou čáru nedostával. Jejich pasivitu potrestal na konci 51. minuty Ondřej Kovařčík, který zakončil akci poté, co jeho bratr Michal vybojoval puk za brankou a puk mu před branku poslal Cienciala. Do konce normální hrací doby se hra přelévala ze strany na stranu, vyloženou šanci si už ani jeden z týmů nevytvořil. Přesto diváci až do šedesáté minuty mohli sledovat strhující drama, hráči obou celků jim nabídli hokej nejvyšší evropské úrovně.

Prodloužení o postupujícím do finále nerozhodlo a to přesto, že se ani jeden z týmů nesnažil taktizovat a dovést utkání do samostatných nájezdů. Oba týmy si vytvořily několik výtečných střeleckých pozic, které by s trochou štěstí mohlo o vítězi rozhodnout. Ale nestalo se tak, proto o postupujícím do finále musely rozhodnout souboje tváří v tvář střelců a brankářů. Hráči z Finska se trefili ve třetí a čtvrté sérii a jelikož domácí nekontrovali žádnou brankou, byl za vítěznou trefu označen pokus Jarkka Immonena. Do finále tak postupuje Jyväskylä, Oceláři končí v semifinále.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Nepostup do finále, které by se hrálo u nás, nás velmi mrzí. Na kluky jsme ale neskutečně pyšní, dnes to zvládli velmi dobře. Povedlo se jim zvrátit nepříznivý stav, dvě třetiny pak finský tým doslova válcovali. Bylo tam spoustu šancí, na to se ale nehraje. Kluci odvedli maximum, o postup jsme se parádně poprali. Celá Champions Hockey League byla z našeho pohledu velice úspěšná, klukům dala hodně zkušeností do další kariéry."