Úvodní semifinále Ligy mistrů pro Finy

09.01.2018 · Martin Stebel
První semifinálový duel letošního ročníku Champions Hockey League dopadl pozitivně pro JYP Jyväskylä. Finský klub dokázal využít výhody vlastního ledu a zdolal Oceláře dvoubrankovým rozdílem. Klíčovou pasáži utkání byla prostřední část, v rámci které domácí během osmi minut hned čtyřikrát skórovali. Branky Ocelářů zaznamenali Adamský a Marcinko. Odveta bude na programu v úterý 16. ledna od 17:00 ve WERK ARENĚ. Tam nesmíte chybět!
1/2F, úterý 9.1.2018
Jyväskylä
4:2
LähiTapiola Areena
Třetiny: 0:1, 4:0, 0:1  Branky a nahrávky: 27. Rooba (Jokinen, Turkulainen), 33. Meänpää (Puustinen, Tuppurainen), 34. Meänpää (Immonen), 35. Kolehmainen (Vainio, Saari) – 12. Adamský (Polanský, Krajíček), 43. Marcinko (Svačina, Růžička) Rozhodčí: Hoppe (GER), Nord (SWE) – Nieminen, Pesonen (oba FIN) Vyloučení: 3:5 Využití: 2:1 Střely na branku: 29:38 Vhazování: 31:26 Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2 Diváci: 2646
JYP Jyväskylä: Olkinuora (Laurikainen) – Vainio, Kalteva, Mäenpää, Kuukka, Jokinen, Ikonen, Yonkman – Nattinen, Immonen, Tuppurainen – Rooba, Kanninen, Louhivara – Puustinen, Suomela, Turkulainen – Saari, Stråka, Kolehmainen – Likola
HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – Adámek, Krajíček, Roth, Linhart, Musil, Jank, Kovář – Růžička, Marcinko, Svačina – Cienciala, Vlach, Dravecký – Martynek, Polanský, Adamský – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík

Do úvodního semifinále nastoupil v brance Ocelářů Peter Hamerlík, do zápasu rovněž nastoupil Aron Chmielewski a Ondřej Kovařčík, kteří ještě o víkendu hájili barvy partnerského Frýdku-Místku. Hosté se do domácího favorita už od začátku pořádně zakousli. Hýřili aktivitou a často rotovali v útočném pásmu. Nebezpečně vypadala možnost Růžičky, který dostal hodně prostoru k ohrožení gólmana, domácí zadáci ovšem třineckého hráče včas odstavili od kotouče.

Nejlepší extraligový střelec byl blízko ke skórování rovněž chvíli poté. Puk mu nabídl Roth, jenže solidní Růžičkův pokus zneškodnil Olkinuora, který se stihl přesunout. Minutu poté ohrožoval branku JYPu Dravecký, jehož bekhendový pokus však taky nebyl přesný. Tahle varování domácím nestačila, zákonitě tak přišel trest. Během první přesilovky se dostal ke střele téměř od modré Jiří Polanský. Jeho pokus nebyl příliš přesný, ale čepel hole Martina Adamského změnila směr dráhy letu a puk si nakonec našel cestu do sítě!

Jyväskylä mohla kontrovat poměrně brzy. Před Hamerlíkem se pohyboval velezkušený Immonen, který ještě hledal lépe postaveného spoluhráče, ale nikdo z domácích se ke kotouči nedostal a skóre se tak nezměnilo.

Druhá část znovu odstartovala aktivitou českého zástupce. Kombinační akce na jeden dotek mezi Svačinou a Růžičkou ale neměla zdárný konec. O chvíli později už ukázal sílu domácí manšaft. Nejprve byl v úniku Immonen, kterého ještě Hamerlík vychytal. Poté už však udeřilo. Hodně místa dostal estonský útočník Robert Rooba, který obkroužil téměř celé pásmo, našel si palebnou pozici na levém kruhu a rychlou střelou zápěstím vyrovnal.

JYP otočilo vývoj při přesilovce pěti proti třem. Situaci optimálně řešil dlouholetý reprezentační bek Mikko Mäenpää, jenž precizní ránou umístil puk v brance. Necelé dvě minuty potom znovu úřadoval Mikko Mäenpää. Tentokrát zvolil nahození skoro až od modré, které prošlo za Hamerlíkova záda.

Aby špatných zpráv nebylo pro Oceláře dost, 24 vteřin poté už svítil stav 4:1. Na pravém křídle prudce napřáhl Janne Kolehmainen, třinecký brankář přes houštinu těl neviděl prakticky nic a puk si znovu našel cestu do sítě.

Začátek třetí části se nesl v duchu třinecké převahy. Spolupráce Růžičky a zakončujícího Svačiny jen těsně neskončila gólem. Druhého jmenovaného vychytal domácí brankář. Snižující branky se Oceláři dočkali v čase 42:16. Kvalitní práci odvedl Svačina, který sice byl tísněn, ale přesto protlačil kotouč pro Tomáše Marcinka, jenž nadvakrát přehodil kus černé gumy přes brankářův beton.

Tři minuty poté se v nadějné šanci ocitl Michal Kovařčík, který však v brejkové příležitosti nezachoval chladnou hlavu a těsně minul. I v dalším průběhu byla aktivita převážně na hokejkách Slezanů, ale skóre se už i přes velkou snahu nepovedlo snížit. Do odvety tak Oceláři vstoupí s dvoubrankovým mankem, které by ovšem nemuselo být neřešitelným problémem.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Šimon Hrubec nebyl v optimálním zdravotním stavu, aby dnes nastoupil, proto jsme se rozhodli pro Petera, který odchytal parádní zápas, ale bohužel ve druhé třetině jsme mu vůbec nepomohli. Rozhodly přesilovky soupeře, naše fauly byly z kategorie laciných. Ve třetí třetině jsme zabrali, povedlo se nám domácí zatlačit a skórovat. Věřím, že za týden uvidíme v Třinci bouřlivé utkání, poženou nás fandové a můžeme zabojovat o postup."