Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Třinecké statistické okénko

Aktualizace k 15. 9. 2022.

Historické klubové statistiky na jednom místě! Třinecké statistické okénko přináší zajímavé historické statistické údaje za období extraligové účasti třineckých Ocelářů, tedy od podzimu roku 1995. Třinecké statistické okénko, na něž naleznete proklik z úvodní stránky klubového webu Ocelářů, běží na doméně statistiky.hcocelari.cz. Níže přinášíme představení jednotlivých modulů webu a informace k tomu, jak se na nich orientovat. Zdrojem všech dat jsou oficiální statistiky hokej.cz.

Třinecké statistické okénko, které najdete na adrese statistiky.hcocelari.cz, je ideální prohlížet si na větší obrazovce, tzn. na stolním počítači nebo notebooku. Menší obrazovky s menším rozlišením, jako tablety či mobilní telefony, pravděpodobně neumožní plně využít všechny možnosti práce s daty a může dojít k nesprávnému zobrazení stránky.

Modul 1 – Hráči – zápasy a body

Modul obsahuje grafickou formou vizualizované základní hráčské statistiky pro hráče v poli, tzn. obránce a útočníky. Jedná se o odehrané zápasy, kanadské body s rozdělením na góly a asistence, případně počet získaných bodů na odehraná utkání. Statistiky je možné zobrazit za základní část, play off nebo součet obou fází jednotlivých sezón.

Zajímavou funkcí, vnášející prvek interaktivity do těchto statistik, jsou filtry. Jsou umístěny ve spodní části stránky a poklikem na fázi sezóny (základní část/play off), na pozici (obránce/útočník), příp. ročník nebo ročníky, lze vybrat pouze část celého datového balíku. Například na výše uvedeném snímku obrazovky jsou vybrána statistická data za obránce, kteří nastoupili za Třinec v základní části v posledních osmi sezónách, tedy od roku 2014 do roku 2022.

Modul 2 – Hráči – kanadské body – vizualizace

Data ve druhém modulu se významově týkají podobného tématu jako data v předchozím. Graficky je znázorněno, jak si jednotliví hráči, kteří kdy za Třinec extraligu hráli a získali nějaké kanadské body, vedou v kontextu ostatních hráčů. Na svislé ose jsou vyznačeny branky, na vodorovné asistence. Nijak nepřekvapí, že čtyři nejproduktivnější hráči – Richard Král, Jiří Polanský, Martin Růžička a Jan Peterek – jsou odskočení (zde i vizuálně).

Pokud bychom použili stejný příklad jako u modulu s daty za vyřazovací boje – i zde je totiž možné libovolně aplikovat díky tlačítkům dole filtry na pozice, fáze sezóny i jednotlivé ročníky - je jediným vpravo nahoře odskočeným hráčem Martin Růžička.

Modul 3 – Profil hráče

Třetí modul je jakýmsi telefonním seznamem všech hráčů, kteří kdy oblékli dres extraligového Třince. Hráče je možné vyhledat vpisem do políčka „Hledat“ vlevo nahoře, nebo v zašrktávacím seznamu níže.

Po výběru hráče se objeví jeho karta. V záhlaví je uvedeno jméno hráče, jeho post, držení hole, datum narození a národnost. V centrální části profilovky hráče jsou uvedeny jeho statistiky – v levé části v základní části a v pravé části v play off. A to včetně seznamu sezón s podrobnými statistikami (jako na hokejové kartičce). Pod statistikami je i graficky vyjádřeno, jak se hráči dařilo (kanadské body – góly + asistence) v jednotlivých sezónách opět s rozdělením na fázi sezóny.

Modul 4 – Brankáři

Modul, který nově vznikl během aktualizace před sezónou 2022/23, je modul plně věnovaný brankářům. Zde jsou v levé části stránky graficky zobrazené odehrané zápasy včetně rozdělení dle jednotlivé fáze sezóny a také bilance brankářů dle vychytaných výher, proher, příp. remíz. V pravé části stránky jsou pak tabulková data - souhrnné statistiky za celou dobu, kdy daný brankář v Třinci působil (příp. za vyfiltrované období), včetně označení počtu odehraných sezón, a dole pak statistiky za jednotlivé sezóny. To, jaká data jsou zobrazena, je opět možné ovlivnit prostřednictvím filtrů v dolní části stránky (výběr základní část/play off a konkrétní sezóny).

Modul 5 – Profil brankáře

Modul pět funguje totožně jako modul tři, ale nevybírá se mezi hráči v poli, ale mezi brankáři. Po výběru konkrétního brankáře se zobrazí jeho statistiky s rozdělením na základní část a play off včetně grafické vizualizace.

Modul 6 – Sumář sezón

Modul číslo šest se věnuje týmovým statistikám. Můžeme jej rozdělit do tří částí. V levé horní části je na jednom grafu znázorněn vývoj umístění týmu v základní části a k tomu pro srovnání vývoj průměrné návštěvnosti na domácích utkáních základní části. Je označena sezóna 2014/15, kdy došlo ke stěhování do WERK ARENY na Frýdecké ulici a zároveň mezisezónně došlo k třetinovému nárůstu v průměrných domácích návštěvách (z 3 704 na 4 922 diváků). Je také vidět, že v předpandemickém období atraktivní prostředí nové haly lákalo podstatně víc než v předchozích sezónách. Ve WERK ARENĚ bývalo v těchto sezónách zaplněno až devět desetin míst.

V levé dolní části obrazovky jsou jednotlivé základní části od 1995/96 až po 2021/22 a ke každé z těchto sezón jsou dva sloupce – levý oranžový označuje průměrný počet vstřelených branek a pravý černý průměrný počet inkasovaných branek. V pravé čtvrtině obrazovky jsou pak základní části znázorněny vodorovným sloupcovým grafem, kde červená část grafu značí podíl vyhraných utkání, černá podíl prohraných utkání a do sezóny 2005/06 ještě i oranžová barva, která znamená podíl remíz na celkovém počtu odehraných zápasů. Graf je možné vysvětlit tak, že čím dál doprava sahá červená část sloupců, tím byla sezóna úspěšnější – tým více vyhrával.

Modul 7 – Vzájemné zápasy - základní část a play off

Tento modul říká informace o tom, jak se třineckým hokejistům historicky daří proti jednotlivým soupeřům. Soupeře je možné vybrat zašrktávacím políčkem vlevo. Je možné vybrat i fázi sezóny (zda pouze základní část, či play off). Při výběru soupeřů v play off se seznam soupeřů samozřejmě zkrátí – Třinec ještě ve vyřazovacích bojích nehrál se všemi extraligovými týmy. V prostřední části pole je graficky znázorněna bilance s vybraným soupeřem – počet zápasů, výher (včetně výher po prodloužení či nájezdech), remíz, proher (včetně porážek po nastavení) a skóre. Na kruhových diagramech jsou znázorněny zvlášť data za domácí a venkovní zápasy. V pravé části obrazovky jsou pak v horizontálních pruzích znázorněny podíly výher a porážek (resp. remíz) s daným soupeřem dle sezón.

Filtrace dat v tomto modulu spočívá ve výběru soupeře, fáze sezóny, pro niž chci zobrazit data (když tento filtr nepoužijeme, jsou znázorněna data v součtu obou fází sezóny), a ve výběru místa zápasů, tzn. zda se mají propočítat domácí či venkovní zápasy (opět při absenci aplikace filtru se zobrazí data za všechny zápasy). Pojďme si demonstrovat, jak může vypadat výběr dat – vybrali jsme vzájemnou bilanci s Vítkovicemi v zápasech play off. S Vítkovicemi jsme odehráli v play off 24 utkání s bilancí 19-0-2-3 při skóre 77:36. Ve všech grafech (sloupcový s počty výsledků, kruhový s domácí/venkovní bilancí i horizontální pruhový dle sezón) jsou pro názornost užívány stejné barvy – oranžová pro vítězné zápasy, šedá pro porážky v prodloužení/nájezdech a černá pro porážky.

Modul 8 – Zápasový mód

Zápasový mód obsahuje seznam všech zápasů Třince od postupu do extraligy. Levá část stránky obsahuje seznam všech zápasů s datem, je možné je seřadit sestupně nebo vzestupně. V pravé části stránky jsou pak znázorněné statistiky týkající se četnosti výsledků a vstřelených/obdržených branek. V dolní části stránky pak jsou filtry, jimiž je možné ovlivnit, co se v horní polovině zobrazí.

Po aplikaci filtru to může vypadat např. následovně. Zaškrtli jsme zápasy v play off v sezónách 2017/18 až 2021/22 (tedy play off 2018, 2019, 2021 a 2022 - pro výběr více než jedné sezóny je nutné při poklepu na danou sezónu držet tlačítko Ctrl). Zobrazí se nám zápasy ve vyřazovacích bojích pouze od 13. března 2018 do 28. dubna 2022. Přepočtenou bilanci výsledků a gólů pak vidíme v pravé části stránky.

Modul 9 – Tabulkový mód

Poslední modul obsahuje tabulková data. Tato část je možná nejvíce podobná způsobu práce se statistikami a daty na různých známých hokejových portálech. V levé části obrazovky jsou pod sebou dvě tabulková pole. Pokud není aplikován žádný filtr, pak horní pole obsahuje souhrnné statistiky za jednotlivé hráče, kteří kdy v extralize nastoupili za Třinec. Každý hráč je tedy v tomto pořadí jednou. Při seřazení tabulky dle sloupce „Z“ se zobrazí pořadí hráčů dle počtu odehraných zápasů za Třinec. V dolním tabulkovém poli je pak každý hráč, který nastoupil za Třinec, v tabulce tolikrát, do kolika sezón zasáhl. Tedy Adam Raška tam je třikrát, protože zasáhl do tří extraligových sezón. Adam Rufer pětkrát, protože nastupoval v pěti sezónách atd. Při seřazení této tabulky, např. podle sloupce „B“, získáme pořadí hráčů podle nejlepšího sezónního výkonu. Nově v horní souhrnné tabulce přibyl sloupec "Sezón", který udává, kolik sezón daný hráč v Třinci odehrál.

V prostřední části pole jsou tři nejlepší hráči dle jednotlivých sledovaných statistik – zápasy, góly, asistence, kanadské body, hodnocení +/- a trestné minuty. Tyto grafy stejně jako tabulky reagují na zapnutý filtr. V základní pozici není žádný filtr aplikován, proto jsou znázorněny u jednotlivých statistik nejlepší souhrnné výkony od roku 1995. Pokud bychom např. aplikovali filtry „PO“, „Obránce“ a „SVK“, přepočítají se data pro výkony slovenských obránců v play off – a to jak v prostřední části pole, tak v tabulkách vlevo.

Pojďme si demonstrovat, jak vypadají přepočtená data po aplikaci filtrů. Nyní jsme nastavili filtry – útočník + pravák. V tabulce nahoře jsou data seřazená dle sloupce „Sezón“. Jedná se tedy o pořadí útočníků s pravým držením hole seřazeným dle celkového počtu za Třinec odehraných sezón. V tabulce dole je to pak seřazeno rovněž podle sloupce „G“ – z této tabulky vidíme, že nejlepší sezónní výkon útočníka praváka bylo 46 gólů Martina Růžičky v sezóně 2012/13. Kromě tabulek se adekvátně přepočítaly taktéž grafy v prostřední části pole.


Aktualizace a orientace

Jednotlivé moduly, které se týkají individuálních hráčských statistik, jsou průběžně aktualizovány na základě oficiálních extraligových dat ze serveru hokej.cz pravidelně po každém odehraném extraligovém utkání, příp. minimálně jednou týdně. Průběžně se do statistik promítají také případné úpravy v určení gólů a asistencí, které jsou na svazovém webu zveřejňovány jednou týdně. Jiné moduly, které obsahují dlouhodobější statistiky (přehledy vzájemných zápasů, sezónní sumáře), jsou aktualizovány méně často (např. jednou za sezónu). V levém horním rohu každého modulu je uvedeno datum, kdy byl daný modul naposledy aktualizován. V levém horním rohu je zároveň symbol, prostřednictvím něhož je možné se dostat zpět na menu, tzn. vybrat si jiný modul, do kterého si uživatel přeje být přesunut.

Kontakt

Pokud najdete chybu, máte dotaz nebo byste chtěli cokoliv z Třineckého statistického okénka podrobněji vysvětlit, neváhejte nás kontaktovat, buď na emailu redakce@hcocelari.cz nebo michal.samiec@hcocelari.cz.