MISTR 2023/2024

Mladší dorost v USA remizoval s Pittsburghem a těsně podlehl Detroitu!

03.11.2012 · Luboš Olszar
V pátek 2. listopadu odstartoval Bauer Invite Hockey Cup, kterého se účastní jedenáct hráčů Třince. Jediný český tým turnaje dokázal získat ze dvou zápasů bod a to díky remíze 4:4 s Pittsburghem. Utkání proti Detroitu prohráli naši mladíci 2:1 a patří jim průběžně třetí příčka v jejich skupině A.

Tým Moravia Steel U16, který obsahuje výběr jedenácti hráčů Třince společně se stejným počtem kladenských mladíků odletěl v pondělí 29. října na nejprestižnější turnaj mládeže, jaký se na této planetě pořádá.

Přibližně desetihodinový let dopadl úspěšně, avšak mužstvo muselo začít s aklimatizací, neboť v oblasti Chicaga je o šest hodin méně, než je tomu v ČR. Proto také měli možnost užívat si Ameriky a navštívili kupříkladu zápas nejsledovanější basketbalové ligy NBA, ve které domácí Chicago zvítězilo.

Kluci ale nepřiletěli kvůli sledování basketbalu, nýbrž kvůli hraní hokeje, a tak sehráli ve čtvrtek 1. listopadu exhibiční utkání s Lotyšskem U17, aby se hráči pořádně připravili na turnaj, který započal o den později.

Lotyšsko sice zvítězilo 3:0 a všechny branky vsítili až v poslední třetině, avšak nutno dodat, že někteří hráči soupeře byli o rok starší, než hráči týmu Moravia Steel. Kapitánem byl třinecký Marian Adámek a v brance se prostřídali oba gólmani týmu, Jan Hlaváč a Daniel Vladar. I přes nevsítěnou branku měl český tým několik slibných šancí a střelu Jana Poruby zastavila dokonce tyč.

První zápas skupiny odehrál tým Moravia Steel proti Pittsburghu Vipers. Utkání se hrají třikrát po patnácti minutách a tento duel byl vskutku zajímavý a napínavý do samého konce. Naši borci dokázali vybojovat jeden krásný bod za remízu v poměru 4:4. (Na turnaji se zápasy neprodlužují a za výhru se získávají dva body.) Hlavní hvězdou klání byl třinecký Robin Švaňa, který dal jeden gól a na dva přihrál.

Krátce po úvodu zápasu Pittsburgh rychle využil přesilovou hru a v závěru periody zvýšili na 0:2 z pohledu třinecko-kladenského týmu. Ve druhé patnáctiminutovce se naopak brzy trefil mezi tři tyče Pittsburghu třinecký Robin Švaňa a posléze vyrovnal na 2:2 David Kofroň. Dvougólové manko bylo tedy smazáno, avšak ve třetí třetině se opět opakoval scénář. Nejprve Američané znovu využili přesilovku a poté přidali další puk do branky českého týmu. Naši kluci ale nesložili zbraně a díky gólům kladenského Štěpána Bláhy a třineckého Lukáše Kaukiče bere tým Moravia Steel již zmiňovaný jeden bod, který je zcela bezesporu pěkným výsledkem.

„V první třetině byla naše hra opatrná, aklimatizační a nevěděli jsme, co nás od amerického týmu čeká. Zvykali jsme si na zámořský styl hokeje a inkasovali dvě branky. Druhá třetina už patřila našemu týmu, což jsme potvrdili dvěmi góly a zaslouženě vyrovnali na 2:2. Byla to excelentní perioda z naší strany. Poslední patnáctiminutovka byla vyrovnaná, obě mužstva chtěli strhnout vítězství na svoji stranu a po obdržených dvou gólech to vypadalo, že ze zápasu nezískáme ani bod. Nakonec se nám po fantastickém závěru podařilo vyrovnat a získali jsme tak zasloužený bod,“ hodnotil průběh zápasu trenér Ocelářů, Aleš Mach.

Ve druhém utkání dne čekal na naše mladíky Team Detroit. Tentokrát to bohužel nedopadlo pro český tým tak, jak by si přáli a těsná porážka 2:1 nestačila na další body. Již v desáté sekundě zápasu se Detroit dostal do vedení, avšak o pár minut později vyrovnal kladenský Martin Bolčík. Krátce poté se dostal Poruba do úniku, který se mu nepodařilo proměnit, a tak tento třinecký forvard stále čeká na první branku turnaje. Do druhé periody vlítli Američané znovu s elánem a zvýšili na 2:1. V naději na vyrovnání skóre držel svůj tým skvělými zákroky kladenský Daniel Vladar, ale branku jsme už do konce utkání neviděli, a proto se Detroit raduje s dalších dvou bodů a vede Skupinu A se čtyřmi body na svém kontě.

I k tomuto prohranému utkání Aleš Mach našel pár slov: „V tomto zápase jsme bohužel nebyli lepším mužstvem a musím podtrhnout vynikající výkon našeho gólmana, neboť pochytal několik nebezpečných střel. Nyní se musíme koncentrovat na zítřejší zápas s Indianou, který musíme vyhrát, pokud chceme v turnaji pokračovat.“

Jak tedy vypadá tabulka po dvou kolech? Na prvním místě se nachází Team Detroit se čtyřmi body, který má již zajištěný postup do osmifinále. Druzí jsou Pittsburgh Vipers se třemi body, třetí je aktuálně náš tým s jedním bodem a na posledním místě se nachází Indiana Junior s nulovým kontem a tedy už nemohou postoupit.

Pokud tedy chceme postoupit z druhého místa, musí Oceláři společně s Kladnem zvítězit v dnešním duelu a zároveň doufat, že Pittsburgh prohraje proti Detroitu. I to nám ale nemusí zajistit postup, jelikož bychom měli stejný počet bodů a záleželo by tak na skóre. Moravia Steel má aktuální skóre 5:6 a Pittsburgh 9:8. Pokud bychom nepostoupili, dostaneme možnost zahrát si na rozloučenou čtvrté utkání proti týmu jiné skupiny, který se umístil na stejné příčce.

Rozhodující zápas začne dnes v 18:15 našeho času a ihned po skončení boje vás budeme informovat o výsledku na našem webu v Bleskovkách. Doufejme společně, že hoši utkání zvládnou a postoupí do vyřazovacích bojů turnaje!