MISTR 2023/2024

Pro mě je to velká zkušenost a velký úspěch, hodnotí světový šampionát Peter Hamerlík

21.05.2012 · Richard Wagner
H E L S I N K Y – Brankářská opora Ocelářů a velká jistota v zádech pro obránce – brankář Peter Hamerlík – si ze světového šampionátu veze domů stříbrnou medaili. Medailový úspěch měl výběr českého kouče Vůjtka jistý již od soboty, kdy přešel přes české reprezentanty.

O barvě lesku cenného kovu se rozhodovalo v neděli, kdy Slováci nastoupili proti Rusům. S týmem nabitým hvězdami, jako Malkin, Ovečkin a Sjomin, drželi dlouhou dobu krok, ale nakonec neustáli drtivý tlak a prohráli 2:6. Po pátém gólu se třinecký gólman dostal do branky a prezentoval se jistým výkonem.

Jaké jsou vaše dojmy z tohoto turnaje?
Momentálně jsme prohráli ve finále, takže to trochu bolí, ale i tak je to pro nás velký úspěch a určitě to budeme hodnotit velmi pozitivně, protože jsme vykročili ze svého vlastního stínu.

Je toto stříbro vaším největším úspěchem v kariéře?
Těžko říci, určitě to patří tam, co loňský titul s Třincem.

Co bylo nejdůležitějším důvodem vašeho úspěchu?
Jednoznačně kolektivní výkon podpořený lídrem Zdenem Chárou. O tom, co umí na ledě, je bez debaty, ale i v šatně dokáže tým stmelit. Jednoznačně ale rozhodl náš kolektivní výkon.

Do turnaje jste nastoupil jako první brankář a odchytal jste zápas proti Kanadě. Šlo o váš vůbec první zápas na MS v kariéře. Jaké jste měl pocity a jak jste si to užil?
Já jsem se velmi těšil na ten zápas, my jsme hráli skvěle týmově a to se poté gólmanovi lépe chytá. Užíval jsem si každou minutu, co jsem tu byl na ledě, či na střídačce. Pro mě je to velká zkušenost a velký úspěch.

Včera jste nastoupil na posledních patnáct minut. Jak pro vás byl těžký nástup do brány za již rozhodnutého stavu a cítil jste nějakou nervozitu, přeci jen finálový zápas je odlišný.
Nervozitu ani ne, ale spíš respekt z těch hráčů, protože zápas byl rozehraný a my jsme prohrávali, myslím, že to bylo 5:1. Oni si věřili, dovolovali si. Měl jsem z toho trochu obavy, protože to bylo finále, ale na druhou stranu jsem si to užil.

V Třinci vám kryl záda zkušený Martin Vojtek, jak probíhala vaše spolupráce s tímto zkušeným harcovníkem?
Martin má něco za sebou a dobře jsme si rozuměli, jsme kamarádi a nikdy jsme spolu neměli problém a tímto ho pozdravuji.

Vy jste letos s Třincem vypadli v předkole play-off a nenavázali jste tak na loňský titul. Je pro vás toto mistrovství světa takovou nápravou onoho zklamání?
S Třincem nám celá sezona nevycházela podle představ a ono to tak i dopadlo, takže tam to zklamání bylo obrovské, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem se dostal na mistrovství světa a že jsem si zachytal. Ale jak říkám, v Třinci to letos nebyla úspěšná sezona.

Váš tým před nadcházející sezonou obměnil kádr a z té základní osy z minulé sezony zbylo jen pár hráčů. Jak vidíte vyhlídky v klubu do budoucna a čeho byste chtěl v příští sezoně dosáhnout?
Já myslím, že my můžeme mít ty nejvyšší cíle a trochu se to obměnilo, ale já nejsem s nikým moc v kontaktu. Sice jsme si psali nějaké SMSky, ale nejsem moc v obraze. Ale i tak si myslím, že můžeme mít ty nejvyšší cíle, ale bude to těžké, protože česká extraliga je velmi vyrovnaná, takže doufám, že do toho dáme vše a skončíme co nejvýše.

Děkuji, gratuluji a ať se daří!

Foto: Tomáš Schmiedt